Yazılım Mühendisliği

Yazılım Mühendisliği

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi'ndeki (MBDF) Yazılım Mühendisliği çalışma programının ana hedefleri, yazılım mühendisliği alanında genel ve özel yeterlilikleri öğrenciye aktarabilmektir. Bu çalışma programını başlatmanın ve oluşturmanın arkasındaki amaç, yazılım mühendislerinin çeşitli güvenilir yazılımlar üretmesini sağlayacak bilgi, beceri, yöntem, araç ve prosedürlerin geliştirilmesidir. 

Güvenilir yazılım, bir programlama döngüsünün tüm aşamalarındaki değişikliklere uyarlanabilen orijinal özellikler üzerinde çalışır. Yazılım Mühendisliği, yazılım sorunları için ekonomik olarak etkili çözümler elde etmede bilgisayar bilimi ve matematik ilkelerini uygulayan bir mühendislik biçimidir. Yazılım Mühendisliği günümüzde, iş kararlarında önemli bir bileşen olarak, bilimsel araştırma ve mühendislik problemlerini çözmenin temeli haline gelmiştir. 

Yazılım Mühendisliği çalışma programını düzenlemenin ardındaki motif, otomasyon çağında yaşıyor olmamız tarafından belirlenir. Bu motif, bilgi ve iletişim teknolojilerinin yoğun şekilde geliştiği ve aynı zamanda temel zorlukların “daha ​​yüksek kalite ve daha düşük yazılım giderleri” olduğu bir zamanda yaşadığımız gerçeğinde yatmaktadır. 

Yazılım Mühendisliği çalışma programının müfredatı, Bologna eğitim sistemi ve B&H ulusal yeterlilik çerçevesi ile uyumludur. Bu programın öğrencileri, çok çeşitli seçmeli dersler aracılığıyla IUS'te okutulan diğer bilimsel alanların içeriklerini yakından tanıyabilir ve öğrencilerin yatay hareketliliğini sağlayabilir. IUS Yazılım Mühendisliği programını farklı kılan, İngilizce olarak gerçekleştirilen ve öğrenmenin bir sonucu olarak uyumlaştırılmış yerli ve yabancı kriterlere sahip modern bir çalışma programıdır. Yukarıda belirtilen tüm gerçekler göz önüne alındığında, Yazılım Mühendisliği çalışma programı için iki derece çalışma belirlenir:

I. Eğitim Derecesi (Lisans – Yazılım Mühendisliği Mühendisi)
II. Eğitim Derecesi (Yüksek Lisans - Yazılım Mühendisliği Mezunu, Mühendis)

İş Olanakları

Hem I. hem de II. eğitim derecelerini alan öğrenciler, özel sektör ve kamu sektöründe bilişim sektörü, telekomünikasyon sektörü, elektro-şirketler vb. alanlarda geleceğin mühendisleri olarak ve ayrıca IT departmanlarındaki diğer faaliyetlerde çalışabilme olanağı yakalarlar. 

Uluslararası düzeyde yapılan analizler bu mesleklerin eğitiminde ciddi bir aksaklık olduğunu göstermektedir. Bu durum, bilgi temelli bir toplumun inşa sürecinin yavaşlamasına, bilgi ve telekomünikasyon teknolojilerinin daha büyük bir önem kazandığına dair bizi uyarır. Biz de eğitim programlarımızı da sektörün ve dolayısıyla tüm toplumun bu artan ihtiyaçlarına göre belirleriz.

Dr. Özge Büyükdağlı

Dr. Özge Büyükdağlı

Yardımcı Doçent
Dr. Emine Yaman

Dr. Emine Yaman

Doçent
Dr. Emin Tahirović

Dr. Emin Tahirović

Yardımcı Doçent
Dr. Ali Abd Almisreb

Dr. Ali Abd Almisreb

Yardımcı Doçent
Nesibe Merve Husejnović

Nesibe Merve Husejnović

Kıdemli Araştırma Görevlisi
Uluslararası Saraybosna Üniversitesi hakkında daha fazla bilgi almak için kiminle görüşmeliyim?
Uluslararası Saraybosna Üniversitesi'nde konaklama ve yurt imkanı var mıdır?
Uluslararası Saraybosna Üniversitesi hangi dilde eğitim vermektedir?
Uluslararası Saraybosna Üniversitesi'nde burs imkanı var mıdır?
Uluslararası Saraybosna Üniversitesi'nin eğitim modeli nedir?
Uluslararası Saraybosna Üniversitesi'nde öğrenci değişim programı var mı?
Uluslararası Saraybosna Üniversitesi'nin uluslararası konumu nedir?
Uluslararası Saraybosna Üniversitesi, YÖK kataloğunda yer alıyor mu?

İletiniz Gönderilmiştir.

Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

IUS Türkiye

İUS Türkiye
Çevrimiçi

Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?
12:04
+905465595875
×
Whatsapp'tan Yazın