Öğrenciler İçin Rehber: Saraybosna'da Ne Yenir?

Öğrencilik hayatınızı keyifle yaşayabileceğiniz Saraybosna'da Türk yemek kültürüne benzer birçok lezzet bulabilirsiniz.

Saraybosna’da eğitim, öne çıkan avantajlarıyla pek çok öğrencinin tercihi oluyor. Yurt dışında eğitim almak isteyen pek çok kişi, sınavsız üniversite olanaklarından ve uygun harç ücretlerinden faydalanmak istiyor. Bunların yanı sıra Saraybosna, sunduğu renkli yaşam ve canlı bir kent olmasıyla keyifli bir yaşam deneyimi de sunuyor. Saraybosna’da gezilecek yerler, hem tarihsel çağrışımlarıyla hem de ülkenin kendine özgü görünümleri ve yapılarıyla pek çok turistin ve öğrencinin ilgisini çekiyor diyebiliriz. 

Türkiye’den Uzakta Değilsiniz

Eskiden Osmanlı İmparatorluğu sınırları içinde yer alan Bosna-Hersek, kültürel olarak Türk kültürüne büyük benzerlikler gösteriyor. Bu benzerlikler camilerde, köprülerde, eski evlerde, yöresel kıyafetlerde ve elbette ki ülkenin yemeklerinde rahatlıkla görülebilmektedir. Bosna-Hersek yemek kültürü, Türk damak tadına son derece uygundur ve ülkemizde severek yediğiniz pek çok lezzetli yemeği burada bulabilirsiniz.

Hazırladığımız Öğrenciler için Saraybosna Rehberi’nde, genellikle burada pek de bulamayacağınız veya ‘yerinde yenmesi gereken’ yemeklere yer vereceğiz. İşte ‘Saraybosna’da ne yenir?’ sorusunun bize göre cevapları… 

Begova Çorbası

Begova Çorba, Bosna’da özel günler ve şenliklerde yenilen geleneksel bir yemek. Yavaş pişirilmiş tavuk, mevsim sebzeleriyle birlikte ekşi bir kremayla karıştırılır ve toprak kapta servis edilir. Çorba, Osmanlı zamanlarından kalma bir tariftir. 

Soğan Dolması

Mostar kentinin bir spesiyalitesi olan soğan dolması, tıpkı biber dolması veya yaprak sarması gibidir. Sadece pirinç yerine et kullanılır. Bosna’nn kendine özgü yemeklerinden bir tanesidir. Bu yemeği Mostar’daki restoranlarda sipariş ederseniz, sıcak ve sulu bir biçimde yiyeceksiniz. 

Bosanski Lonac

Bosna-Hersek’in geleneksel yemeklerinden olan Bosanski Lonac, bir güveç yemeğidir. Türkiye’deki orman kebabına benzetebilirsiniz. Türk mutfağından alışık olduğumuz sulu yemekler gibi pişirilir. Sebze ve et, et suyu eklenmiş bir suda saatlerce haşlanır ve bu doyurucu yemek ortaya çıkar.

Pljeskavica

Sığır eti ve kuzu eti köftesi olan Pljeskavica, Sırbistan'ın yemeklerinden biridir. Bosna’da geleneksel bir ‘fast food’ olarak satılmaktadır. Batı kültüründeki hamburgerlere benzeyen baharatlı köfte; soğan ve peynir salatası ile gözleme içinde gelir.

Tufahije

Bildiğinizden şaşmak istemiyorsanız elbette tatlı için baklava da yiyebilirsiniz fakat Tufahije da bir kahve-arkadaşı tatlılardan biri. Tufahije, çırpılmış krema ve ceviz ile şekerle kaynatılmış bir elmadır. Bosna mutfağına, Osmanlı İmparatorluğu zamanında girmiştir. 

Saraybosna'da eğitim almak, üniversitemiz hakkında bilgi edinmek ve Saraybosna hakkında aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını alabilmek için uzman eğitim danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz. Bize iletişim formundan ulaşabilir ya da ofislerimizi telefon ile arayabilirsiniz.
 

İletişim Formu

Detaylı bilgi almak için lütfen formu eksiksiz doldurunuz. Temsilcilerimiz vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda sizlere en kısa sürede geri dönüş sağlayacaklardır.

İletiniz Gönderilmiştir.

Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

IUS Türkiye

İUS Türkiye
Çevrimiçi

Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?
06:59
+905354418973
×
Whatsapp'tan Yazın