Yurt Dışında Üniversite Okumanın Avantajları

Yurt dışında üniversite eğitimi almak size dünya standartlarında bir eğitim olanağı sağlarken, bir yandan yeni bir kültür ile tanışma ve dünyanın birçok yerinden gelen insanlarla aynı atmosferi paylaşma imkanı sunar.

Pek çok kişi Avrupa’da üniversite okumak ister. Bunun başlıca sebebi de Avrupa’nın sadece çok güzel bir coğrafya olması değil. Ülkemizde de son derece kaliteli yüksek eğitim kurumları vardır fakat yine de belirtmek gerekir ki yurt dışında eğitim almanın birden fazla avantajı var. Uluslararası geçerliliğe sahip bir diplomanın sahibi olurken, bir yandan yeni bir kültür ile tanışacak, dünyanın birçok yerinden gelen insanlarla aynı atmosferi paylaşacak, yeni bir dil öğrenecek ve uluslararası işbirlikleri kurabileceksiniz. Ve hepsinden önemlisi yurt dışındaki çoğu üniversiteye sınavsız kayıt olabilirsiniz! Bu yüzden pek çok öğrenci adayı rotasını yurt dışı üniversitelerine çeviriyor, yurt dışında üniversite okumanın avantajlarından faydalanmak istiyor.

Farklı Olanaklar, Farklı Kapılar

Bu avantajlar neler olabilir? Her ülkenin kendine has avantajları, bu ülkelerdeki üniversitelerde farklı eğitim programlarıyla karşınıza çıkmaktadır. Örneğin Bosna-Hersek okullarına sınavsız kayıt olabilirsiniz. Ayrıca Bosna-Hersek üniversiteleri uygun harç ücretleri ve yaşam giderleri ile de dikkat çekmektedir.

Yurt dışındaki uluslararası işbirliği içinde bulunan üniversitelerde okumak size ne tür faydalar sağlayabilir? Yabancılarla çalışmak bunlardan birincisidir, zira küreselleşmiş dünyada anlamlı ilişkiler kurmak istiyorsanız sizin kültürünüzden gelmeyen insanlarla da çalışabiliyor olmanız gerekir. Farklı insanlarla üretmek, duygusal ve düşünsel kabiliyetlerinizi, insan ilişkilerine olan bakışınızı tazeleyecektir. Türkiye dışındaki bir ülkede başkalarından dinlemeyi, başkalarını ikna etmeyi öğrenebilirsiniz. 

Kültür ve Deneyim

Tabii bunu öğrenirken en az bir yabancı dile ihtiyacınız olacak. Çoğu yurt dışı üniversitesinde İngilizce eğitim dili yaygın olarak kullanılıyor. Fakat gittiğiniz ülkede konuşulan dillerdeki programlara da katılabilirsiniz, eğer ki gittiğiniz ülkenin dilini öğrenmek isterseniz. Bu gibi seçimler sizin önünüzdedir ve ne şekilde faydalanabileceğiniz de sizin elinizdedir. 

Avrupa’daki üniversitelerin çoğuna devlet bütçesinden Türkiye’de olduğundan daha fazla yatırım yapılmaktadır. Bu da haliyle daha iyi olanaklar ve daha kalifiye bir eğitim kadrosu anlamına geliyor. Ayrıca sınav engeline takılmadan da bu düzeyde kaliteli bir üniversiteye girmek mümkün.

Gittiğiniz yabancı ülkelerde pek çok anı da biriktirebileceksiniz. Edindiğiniz arkadaşlıklar belki mutlu anılar olarak kalacaklar, belki de sizinle birlikte iş hayatına da atılacaklar. Yeni kültürleri tanıyacak, yeni lezzetler keşfedecek, orada çalan yerel müzik gruplarını seveceksiniz. Arkadaşlık yapmayı ve paylaşmayı yeni insanlarla deneyeceksiniz. Kendi ülkenizde yaşamanızın mümkün olmayacağı başka deneyimler elde edeceksiniz. 

Yurt dışı üniversitelerinde pek çok avantaj var fakat hangilerini neye göre değerlendireceğiniz de tamamen sizin elinizde.

İletişim Formu

Detaylı bilgi almak için lütfen formu eksiksiz doldurunuz. Temsilcilerimiz vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda sizlere en kısa sürede geri dönüş sağlayacaklardır.

İletiniz Gönderilmiştir.

Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

IUS Türkiye

İUS Türkiye
Çevrimiçi

Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?
08:39
+905354419048
×
Whatsapp'tan Yazın