Vizyon ve Misyon

Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’da yer alan Uluslararası Saraybosna Üniversitesi (International University of Sarajevo), Saraybosna Eğitim Geliştirme Vakfı tarafından kurulmuş olup, 2004 yılında eğitim faaliyetlerine başlamıştır. 5 ayrı fakültede eğitim vermektedir. Bunlar;

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi (FENS)
Ekonomi ve Yönetim Bilimleri Fakültesi (FBA)
Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi (FASS)
Hukuk Fakültesi (FWL)
Eğitim Fakültesi (FEDU)

Üniversite, dünyanın her yerinden öğrenciyi kabul etmektedir. Kampüs sınırları içinde iletişim ve eğitim dili İngilizce olarak belirlenmiştir. Bu sebepten dolayı, henüz İngilizce yeterliliğine sahip olmayan öğrenciler, İngiltere Hazırlık Okulu’nun (ELS) düzenlediği, bir yıllık yoğunlaştırılmış İngilizce Dil Programı’na katılması gerekmektedir.

Uluslararası Saraybosna Üniversitesi’nin Vizyonu

Üniversitenin vizyonu; kurucularının, akademik ve idari personelinin, öğrencilerinin ve tüm hissedarlarının ortak çabalarıyla, yüksek öğrenim ve araştırmada mükemmellik ve kalitenin merkezi konumunda uluslararası onaylanmış bir kuruluş olmaktır.  IUS, bu hedefe kurucuların fikirleri, akademik ve idari personelin emeği, öğrencilerin azmi ve hissedarlarının bilgeliği sayesinde ulaşmak ister. Eğitimin bir hayat boyu devam edeceği düsturunu benimsemiş, farklı kültürlerle rahatlıkla etkileşime girebilen, tüm toplumlara yarar sağlayabilecek öncü kişiliklerin yetiştirilmesini ilke sayar. Doğu ve Batı dünyasının sınırlarında yer alan konumu dolayısıyla üniversite, eğitim faaliyetlerindeki bu yetkinliğini bu iki kültür dünyasını hem ekonomik hem de entelektüel olarak birbirine bağlayan bir kuruluş olmayı amaçlamaktadır.

Uluslararası Saraybosna Üniversitesi'nin Geliştirmek İstediği Konular

Güçlü konumu, saygın akademisyenleri ve dünyanın birçok yerinden gelen başarılı öğrencileri ile Uluslararası Saraybosna Üniversitesi; kendini sürekli yenileyen ve gelişen bir kurum olmayı hedeflemektedir. Bu hedef doğrultusunda ulaşmak istedikleri şu şekildedir:

-Üniversite için stratejik önemi haiz güçlü ya da potansiyel olarak güçlü akademik programlara odaklanmak ve her temel akademik grupta mükemmeliyet alanları sağlamak.
-Yeni birleşmeler, sınır ötesi yapılar ve üretken sinerjiler geliştirerek akademik birimler arasında daha büyük bağlantılar inşa etmek.
-Her bölüm için anahtar öğretim üyeleri, doktorasını yeni bitirmiş akademisyenler ve ‘yükselen yıldızların’ işe alımına öncelik verirken “çok yıllı” işe alım planları yaparak akademik kadronun boyutunu, kalitesini ve akademik kadroyu muhafaza etme süresini artırmak.
-Altyapının stratejik odaklı ve uygun maliyetli iyileştirilmesini gerçekleştirmek ve araştırma kalitesini, bursları ve yaratıcılığı değerlendirmek ve takip etmek için daha iyi veriler, kıstaslar ve süreçler uygulamak.
-Üniversitenin akademik misyonunun gerçekleşmesi için önemli olan kaynakları idare eden, tertip eden ve denetleyen organizasyonel süreçleri ve yapıları iyileştirmek amacıyla stratejik odaklı değişimler gerçekleştirmek.
-Çok sayıda “en iyi” ve “en özel” öğrenciyi çekebilmek için öğrenci kabul esaslarını geliştirmek.

Uluslararası Saraybosna Üniversitesi’nin Misyonu 

Uluslararası Saraybosna Üniversitesi'nin misyonu; bilim, sanat ve teknoloji üreterek insanlığın yararına sunmak, serbest düşünen, katılımcı, paylaşımcı, değişime ve gelişime açık, bilgiyi kendileri ve toplum için önemli değerlere dönüştürme kabiliyetine sahip açık görüşlü bireyler yetiştirmektir.

IUS büyük insanlık deneyiminin birikimi olan özgür düşünce, katılımcılık, paylaşımcılık, yenilikçilik, girişimcilik gibi değerleri, ortaya çıkardığı emektar insanlar aracılığıyla tüm dünya toplumlarına yaymayı amaçlamaktadır.

Uluslararası Saraybosna Üniversitesi, dünyanın her yanından gelen öğrenci ve öğretmen topluluklarıyla bölgedeki ve dünyadaki diğer üniversitelerle işbirliği halindedir. 

IUS’un misyonu 7 açıdan şu şekilde sıralanabilir:

Kalite kültürünün devamlı gelişimi
Uluslararası Yükseköğrenim
Toplumda Yüksek Ahlaki Değerleri Uygulayabilecek Dürüstlük
Disiplinlerarası Programlar
Kültürlerarası Yetkinlik
Sivil Katılım
Kapsamlı Mükemmellik

Uluslararası Saraybosna Üniversitesi’nin Tarihçesi

2003 yılında kurulmuş bir üniversite olarak Uluslararası Balkan Üniversitesi; Balkan ülkelerindeki en büyük yüksek eğitim projelerinden biridir. Eğitim faaliyetlerine başladığından itibaren gerek akademisyenler gerek öğrenciler için hoşgörülü ve etkileşimli bir ortam oluşturmayı başarmıştır. Demokratik yöntemler aracılığıyla akademide, hem öğrenciler hem öğretim görevlileri kendi görüş ve önerilerini kurum bünyesinde var edebilmektedirler.

IUS, bilgilerin ve tecrübelerin biriktiği bir platform haline gelmiştir. Geçtiğimiz 12 yıl içerisinde tüm üniversiteler yerli ve yabancı öğrencilere lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimlerini her seviyede, iyi bir şekilde sunabilir hale gelmiştir. Uluslararası Saraybosna Üniversitesi de bu düzey ve trend içerisinde gelişim sağlamış bir kurumdur. Bu biçimde, eğitim vermeye başladığımız 2004 yılından beri “Ufkun ötesinde, geleceğin önünde!” sloganıyla aynı eğitim ve kalite arayışını sürdürüyoruz. Bu yolda edindiğimiz ne varsa tüm toplumlarla paylaşmaya gayret ediyoruz.
 

İletişim Formu

Detaylı bilgi almak için lütfen formu eksiksiz doldurunuz. Temsilcilerimiz vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda sizlere en kısa sürede geri dönüş sağlayacaklardır.

İletiniz Gönderilmiştir.

Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

IUS Türkiye

İUS Türkiye
Çevrimiçi

Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?
08:54
+905465595875
×
Whatsapp'tan Yazın