Kütüphane

Kütüphane

KÜTÜPHANE PROFİLİ

Uluslararası Saraybosna Üniversitesi Kütüphanesi, önemli bir araştırma merkezi ve akademik müfredat için temel bir kaynak olma hedefi taşır. IUS Kütüphanesi’nin ana amacı IUS akademik camiasının bilimsel ihtiyaçlarını ve entelektüel aktivitelerini desteklemek ve düzenlemektir. Ders kitapları, referans kitapları, akademik günlükler ve e-kaynaklar gibi erişilebilir materyal sağlamak için çalışır. En iyi veri sağlama hizmetiyle rahat bir çalışma ortamı sağlar. 

KONUM

IUS Kütüphanesi B binasında, 3. katta bulunmaktadır. Kütüphaneye giriş için okul kimlik kartı gerekmektedir.

ALAN

IUS Kütüphanesi 500 metrekarelik bir alanı kapsar. Kullanım alanlarına göre ayrılmış toplam 152 iskemle bulunmaktadır. Bunların;

70 tanesi ana okuma odasında
26 tanesi grup çalışması odasında
10 tanesi tez odasında
10 tanesi PhD öğrenci çalışma odasında
36 tanesi de  kullanıma hazır 7 bilgisayarla birlikte bilgisayar odasındadır.

AÇILMA SAATLERİ

Kütüphane Pazartesi-Cuma günleri boyunca sabah 8.30 ve akşam 5.00 arasında açıktır.

KOLEKSİYON

IUS kütüphanesi 15.000’den fazla birim içerir: Ders kitapları, sözlükler, referans kitapları, kitapçıklar ve her bilimsel alanda çıkmış ciltli dergiler.
IUS Kütüphanesi şu koleksiyonlara ayrılmıştır:
-İngilizce kitaplar
-Türkçe kitaplar
-Boşnakça/Hırvatça/Sırpça kitaplar
-Diğer dillerdeki kitaplar
-Tüm koleksiyonlar Dewey ondalık kategorizasyonuna uygun olarak ayrılmıştır. 

ÖDÜNÇ ALMA

IUS öğrencileri tüm kütüphane materyalini izinle ödünç alabilir. Aynı anda 3 kitap da alınabilmektedir. Ödünç süresi 1.5 yıldır fakat bu süreyi uzatmak, ödünç alınan kitapların rezervasyon durumuna göre mümkün olabilmektedir. 

IUS akademisyenleri aynı anda 10 kitap alma hakkına sahiptir.  Eğer öğretim, araştırma veya eğitim programlarına dair herhangi bir faaliyet için bu kitapları kullanıyorlarsa kitapları bir sömestr boyunca taşıyabilirler. BA, MA, PhD tezleri yalnızca kütüphanenin içinde kullanılabilir. Tezlerin ilk sayfaları, fihristleri ve referanslarının fotokopilerini çekmek serbesttir. Diğer ödünç alma prosedürleri için KURALLAR kısmına bakın.

Kütüphane materyallerinin fotokopilerinin çekilmesi, bunlar üzerindeki telif haklarının durumuna göre mümkün olabilmektedir.

ÇEVRİMİÇİ KATALOG

Çevrimiçi kütüphane kataloğu, IUS Kütüphanesi’ndeki tüm makine-okumasına elverişli kaynakça öğenin bulunduğu bir dijital depodur. Bir kaynakça öğesi her tür veri oluşumu olabilir. Kitaplar, bilgisayar dosyaları, grafikler, kartografik malzemeler vb. Kataloglama süreci 2016 yılında Radyo Frekans Tanımlayıcısı (RFID) bulunan bir yazılımın kullanılmasıyla başladı. RFID temelli sistemler güvenlik ve takip işlevlerini bir araya getiren son teknoloji sistemlerdir. Hızlı yükleme ve boşaltma, envanter yapma ve materyalleri yönetmek için idealdir. 

Bu sistemlerin kullanılmasına kadar kütüphane mülkleri IUS IT Merkezi’nde geliştirilen bir program aracılığıyla işlenmekte ve katalog olmaktaydı.
IUS Kaynakça kayıtları http://catalog.ius.edu.ba adresinde bulunabilmektedir.

E-KAYNAKLAR

Kütüphanenin birkaç ticari ve ticari olmayan çevrimiçi veritabanına erişimi vardır. Bu kaynaklar öğrencilere ve akademisyenlere gerekli araştırma makaleleri ve e-kitaplar bulmalarında yardımcı olmaktadır. 

KİTAP KAZANIMLARI

IUS Kütüphanesi kitapları sürekli olarak artmaktadır. Kitap kazanımı süreci gerek satın alma yoluyla, gerek armağan veya bağış yoluyla, gerek takas yoluyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca IUS’in kendi yayın üretim faaliyetleri de kütüphane birikimini artırmaya devam etmektedir. Yeni kütüphane materyali edinilmesi çalışma programlarındaki ihtiyaçlara göre şekillenmektedir. Gerekli olan ders kitapları, onay sürecinden sonra kütüphane müdürüne iletilir.

İLETİŞİM

Merima Arslankadić, Kütüphane Müdürü
Telefon: 033/957-176      
Email: marslankadic@ius.edu.ba
 

İletişim Formu

Detaylı bilgi almak için lütfen formu eksiksiz doldurunuz. Temsilcilerimiz vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda sizlere en kısa sürede geri dönüş sağlayacaklardır.

İletiniz Gönderilmiştir.

Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

IUS Türkiye

İUS Türkiye
Çevrimiçi

Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?
12:55
+905465595875
×
Whatsapp'tan Yazın