Bosna-Hersek'te Mutlaka Görmeniz Gereken Müzeler

Bosna-Hersek'te öğrencilik hayatınızı yaşarken ülkenin tarihi yapılarını, müzelerini, sanat galerilerini vb. gezebilir ve keyifli bir öğrencilik hayatı geçirebilirsiniz.

Bosna-Hersek, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi’nin varlığı sebebiyle mükemmel bir eğitim ülkesidir. Fakat bunun yanı sıra özenle korunmuş doğal alanları ve gelişkin şehir altyapısıyla da modern bir kültürel merkezdir. Ülkede gezilecek pek çok tarihi kent, tarihi bina ve bu yazının konusu olan müze vardır. 

Geçmişte büyük yaşanmışlıkları olan bir ülke olarak Bosna’da, pek çok önemli müze bulunmaktadır. Savaş müzeleri, Yugoslavya dönemine dair müzeler, Osmanlı zamanından kalan yadigarların sergilendiği müzeler bunların arasındadır. Bu müzelerden olmazsa olmaz olanlarını, mutlaka gezmeniz gerekenleri bu küçük Bosna-Hersek müzeler rehberinde anlatmaya çalışacağız. 

İşte size hazırladığımız mini Bosna gezi rehberi… 

Savaş Çocukluğu Müzesi

Savaş Çocukluğu Müzesi (Boşnakça: Muzej ratnog djetinjstva), Bosna-Hersek'in Saraybosna kentinde Ocak 2017'de açılan tarihi bir müzedir. Müze, Bosna'da savaşta yaşamış çocukların deneyimlerini nesneler ve video tanıkları aracılığıyla anlatıyor. Ayrıca sergilenen eserlerde sözlü tarih kitaplarından alıntılar da bilgilendirici bir deneyim sunuyor. 

1992 - 1995 İnsanlık Suçları Müzesi

1992-1995 İnsanlığa Karşı Suçlar ve Soykırım Müzesi Saraybosna'da bulunuyor. Saraybosna’nın olmazsa olmaz müzelerinden biri olan 1992-1995 İnsanlık ve Soykırım Suçları Müzesi'ni muhakkak Saraybosna gezi programınıza eklemelisiniz. 

Galerija 11/07/95 

Sergide, hayatta kalanların hikayeleri sunuluyor ve öldürülen ailelerin portreleri paylaşılıyor. Ayrıca içerde, düşman kuvvetleri tarafından ev duvarlarına ve binalara boyanmış saldırgan grafitilere de şahit olacaksınız. Site, insan acısının asla hafifletilemeyecek sonuçlarla sanatsal bir temsilini sağlıyor.

Bosna-Hersek Tarih Müzesi

Bosna Hersek Tarih Müzesi'nde, kitaplar, fotoğraflar, nesneler ve sanat eserleri de dahil olmak üzere Bosna-Hersek kültürü ve tarihi ile ilgili 300.000 parçalık bir koleksiyonu inceleyebilirsiniz. 1945 yılında kurulan müzenin sergileri 949'dan günümüze kadar olan dönemi kapsamaktadır. 

Yahudi Müzesi

İkinci Dünya Savaşı'nın 12.000 Yahudi kurbanının isimleri, fotoğrafları ve kişisel eşyaları, 1581’den kalma bir sinagogda, Bosna-Hersek Yahudi Müzesi'nde tutuluyor. Çıplak duvarlar ve ahşap zeminlerle çevrili site, 1566'da İspanya'dan kovulan ve Saraybosna'ya sığınan Bosna'nın Yahudi nüfusunun çektiği acıyı ana hatlarıyla anlatan bir sanat sergisine ev sahipliği yapıyor.

Bosna'da eğitim alırken birçok yeri ziyaret edebilir ve keyifli bir öğrencilik hayatı geçirebilirsiniz. Üniversitemiz ve Bosna hakkında bilgi almak için aşağıda yer alan iletişim formundan bizlere ulaşarak aklınıza takılan sorulara doğru cevaplar alabilirsiniz.

İletişim Formu

Detaylı bilgi almak için lütfen formu eksiksiz doldurunuz. Temsilcilerimiz vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda sizlere en kısa sürede geri dönüş sağlayacaklardır.

İletiniz Gönderilmiştir.

Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

IUS Türkiye

İUS Türkiye
Çevrimiçi

Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?
07:13
+905354418973
×
Whatsapp'tan Yazın