Yurt Dışında Türkçe Üniversite Okumak Gerçekten Mümkün mü?

Bu yazımızda yurt dışında Türkçe üniversite okumanın gerçekte mümkün olup olamayacağını irdeleyeceğiz.

Son 10 yılda, ülkemiz öğrencilerinin sıklıkla tercih ettiği yurt dışı üniversiteleri, bünyesinde eğitim alan tüm öğrencilere birçok avantaj sağlıyor. Öğrenciler özellikle yurt dışındaki üniversiteleri sınavsız oluşu dolayısıyla tercih ediyor. Aslında yurt dışında eğitim almak her şeyden önce başlı başına bambaşka bir deneyim. Dünyanın farklı ülkelerinden gelen birçok kişiyle etkileşim kurmak, uluslararası geçerliliği bulunan bir diplomanın sahibi olmak, yabancı dili geliştirmek, gidilen ülkenin kültürü ile bambaşka deneyimler yaşamak, farklı bir ülkede üniversite okuyan öğrencilere apayrı bir vizyon sağlıyor. Yurt dışında lisans, yüksek lisans ya da doktora eğitimi almanın avantajlarını saymakla bitiremeyiz. Biz bu yazımızda yurt dışında Türkçe üniversite okumanın gerçekte mümkün olup olamayacağını irdeleyeceğiz.

Yurt Dışında Türkçe Üniversite Eğitimi Mümkün mü?

Özellikle Avrupa'da üniversite okumak isteyen Türk öğrenciler, Avrupa'da Türkçe üniversite eğitiminin olup olmadığını öğrenmek istiyor. Evet bu soruyu Google'a yazarsanız muhtemelen bununla ilgili birçok yazı görebilirsiniz. Ancak sizi uyarmamızda fayda var. Eğer yurt dışında bulunan bir üniversite Türkçe dilinde lisans, yüksek lisans ya da doktora eğitimi verdiğini dile getiriyorsa -ya da size bu konu böyle aktarılmışsa, ilgili üniversitenin, bulunduğu ülkeden Bakanlar Kurulu onayının almış olması gerekmektedir. 

Size bu konuyu kendi üniversitemiz ile örneklemek isteriz. Uluslararası Saraybosna Üniversitesi'nin eğitim dili İngilizce'dir. Eğer üniversitemiz Türkçe dilinde eğitim vermeye başlarsa, bu kararın mutlaka Bakanlar Kurulu onayı ile onaylanması gerekmektedir. Ayrıca bu kararın Saraybosna Eğitim Müşavirliği tarafından da onanmış olması gerekmektedir. Tabir-i caizse, bir üniversite kendi kararına göre Türkçe dilinde eğitim veremez, bu süreç söz konusu olamaz.

Ne Yapmalı?

Yurt dışında üniversite okumaya karar verdiniz ve bu süreci bir danışmanlık firması aracılığı ile hayata geçirmek istiyorsunuz. Öncelikle danışmanlık firmanızı iyi araştırmanızı tavsiye ederiz. Eğitim danışmanlığı hizmeti sadece gidilecek olan okul ile ilgili işlemlerin yapılması ve bunun karşılığında para alınması demek değildir. Doğru danışmanlık hizmeti öğrencinin kariyer planlamasına dair doğru bir analiz ve yönlendirme yapılması anlamını da taşır. Öğrencinin aldığı eğitim, başarılı olduğu alanlar, ekonomik koşulları göz önünde tutularak ülke, okul ve meslek seçimine yardımcı olunması ve sonrasında kayıt yaptırdığı andan ülkeye gidişine, yerleşmesine ait tüm lojistik desteğin ve öğrenim hayatı boyunca ihtiyaç duyduğu rehberlik hizmetinin verilmesi demektir.

İletişim Formu

Detaylı bilgi almak için lütfen formu eksiksiz doldurunuz. Temsilcilerimiz vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda sizlere en kısa sürede geri dönüş sağlayacaklardır.

İletiniz Gönderilmiştir.

Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

IUS Türkiye

İUS Türkiye
Çevrimiçi

Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?
01:44
+905354419048
×
Whatsapp'tan Yazın